top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıOnur Tatar

KARŞI KOMŞU MİDİLLİ ( LESBOS )

Çocukluğumun geçtiği Ayvalık'ın karşı komşusu Midilli'yi hep merak ederdim. Sarımsaklı Plajı'ndan geceleri Midilli'nin ışıklarını izlerdik. Bazen uçakların iniş kalkışına şahit olurduk. Orada başka bir hayatın yaşandığını düşlerdik.

Gidilmesi ve hatta ulaşılması zor bir yer gibi gelirdi bize.

Oysa ki tek engelimiz bir pasaport ve vizeydi.

Politik gerginliklerin olduğu dönemlerde Midilli bir hedef gibiydi. Ortamın nispeten sakin olduğu zamanlarda barış ve kardeşlik mesajlarının karşı adresiydi Midilli. Ne vardı hakikaten orada bizden farklı olan?

Önce Edremit Koca Seyit Havalimanı'na kısa bir yolculuk, ardından servisle Ayvalık'a geçiş. Edremit Havalimanı yaz döneminde 10'a yakın uçuşun olduğu bir havalimanı. Küçük ama Çanakkale ve Balıkesir çevresine oldukça yararlı. Civarına yapılan servis uygulaması seyahatinizi kolaylaştırıyor.

Ayvalık Balıkçısı, Ayvalık Merkez'de hemen Ayvalıkgücü'nün kafelerinin arkasında deniz kıyısında. Seçimlerin ikinci tura kalmaması nedeniyle yazlıkçılar henüz tekrar gelmemişler. Hava akşamları serin, ilçe tenha.

Bu serinlikte güzel bir rakı ne de hoş gider. Hem ne diyorduk Rakı, Balık, Ayvalık.

Ertesi sabah feribotla Midilli'ye geçiyorum. Bir buçuk saatlik feribot yolculuğunda masmavi deniz ve martılar eşlik ediyor size. Midilli limanına yaklaşırken karşımızda güzel bir ada manzarası “merhaba” diyor. Otelim merkezde ve limana çok yakın. Feribottan otelimi görüyorum.

Kısa bir pasaport kontrolünün ardından, yürüyerek otelime geçiyorum. Otel Lesvion'un kibar personeli Akis, “odanızı ücretsiz olarak yükselttim ve deniz manzaralı oda veriyorum.” diyerek kalbimi kazanıyor.

Midilli'nin liman bölgesinin adı Mytilene...Mytilene'de kısa bir yürüyüşün ardından Şişman Jimy's restorana oturuyorum. Denize nazır restoran bize Akis'in önerisi. İyi balık nerede yenir sorusunun cevabı kesinlikle Şişman Jimy's.( Mytilene - Midilli'nin Liman Bölgesi )

Komşunun kendisi de mutfağı da bize benziyor. Greek Salad, Uzo, deniz fasülyesi, ahtapot, kalamarın yanına ilginç bir lezzet Köpekbalığı istiyorum. Özellikle deniz fasülyesi tek kelime ile enfes. Köpekbalığı ise lezzetli daha çok Lagos'a benzettim nedense tadını.
Serinleten Uzo'ları yudumladıktan sonra limanın sol tarafındaki plaja gidiyorum. Deniz buz gibi. Ama çok iyi geliyor yaz sıcağında. Oldum olası sıcak suyu sevmem. Deniz dediğin insanı çivi gibi yapmalı.

Biraz dinlendikten sonra geceye hazırız. “Monkey” Mytilene'nin en iyi gece kulübü. Tıklım tıklım. Ezgiler tanıdık. Komşu komşudan etkilenmiş belli ki. Zarif genç kadınlar güzel müzikle eğlencenin doruğuna çıkıyorlar.

Ada halkları her zaman ana karadakilere nazaran rahattır. Bu tespitimi Mytilene'de birkez daha doğruluyorum. Üzerlerinde gece kıyafetleri, kafalarında kaskla, scooter'larıyla gece kulüplerinin önüne yanaşanlar eğlenceye dahil oluyorlar. En ufak bir tatsızlık sezilmiyor. Gündüz “siesta”lar yapılmış; şimdi sabaha kadar eğlence zamanı. Sabaha karşı odama geliyorum.

Ertesi gün, Molivos'a yol almak için araç kiralıyorum. Otelimin önünden aracı teslim alıyorum. Küçük bir Fiat Panda. Günlük kirası 30 Euro. 20 Euro depozito veriyorsunuz. Aracı teslim ettiğinizde depozitonuz size iade ediliyor.

Midilli tahminimizden daha büyük. Virajlı yollardan keyifle Molivos'a doğru yol alıyorum. Molivos adanın Çanakkale'ye bakan tarafında.

Bir saatlik yolculuğun ardından Molivos'un sakin ve huzur dolu ortamına atıyorum kendimi.( Molivos )

Herkes kendi halinde gündüz içkisini yudumluyor; denize giriyor. Denizin mavisine yeşil karışıyor.

“Congas Beach Clup” saatlerce beni misafir ediyor. Önce Uzo'yla başlayan tadım, tuzlu sardalya, ahtapot ve bruchetta ile devam ediyor. Özellikle “bruchetta” tam yazlık bir tat. Kızarmış ekmek üzerine zeytin ezmesi, zeytinyağlı beyaz peynir, domates, dereotu...

Karnım tok, sırtım pek...Gelsin kokteyller. Üzerine buz gibi deniz, kısa bir uyku molası.

Molivos'un limanına dar ve dik bir yoldan şöyle bir bakış ve Mytilene'e dönüş.

Butik bir Midilli molası çok iyi geliyor.

Müziği, doğası, mutfağı, güler yüzlü ada insanı ile Midilli bizi güzel ağırladı. Yolunuz Ayvalık'a, Assos'a düşerse, Midilli'ye de mutlaka uğrayın.

Ada'nın güzelliğine varın.

Efcharisto Mytilene, Efcharisto Molivos, Antio Lesbos


15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page