top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıOnur Tatar

ELEGANT SUMMER CITY ODESSA

Aylar öncesinden planladığım Odessa seyahatime çıkacak olmanın heyecanı ile içim kıpır kıpırdı. Kadim dostum Hakan bu seyahatte bana eşlik ediyor.

Ankara'dan Odessa'ya direk uçuş var. 1 saat 10 dakika süren kısa yolculuğun ardından Ukrayna'nın bu sahil kentine iniyorusunuz. Yaz aylardında günde birkaç kez olan seferler kış aylarında azalıyor. Odessa'nın tadı zaten yazın çıkar. Hızlı bir pasaport kontrolü ve ver elini otel.Çıldıran dolar kurunun etkisini en az hissedeceğiniz yerlerden birisi Odessa. Çünkü dünyada para birimimizin değerli olduğu az sayıdaki ülkeden birisi Ukrayna. Hala şanslı olduğumuz yerler var yani.

Küçük ve bakımsız bir havaliamanından taksi ve Uber kullanabilirsiniz. Özel minibüs şeklindeki servisler kişi başı 200 grivna civarında. Yani yaklaşık kişi başı 8 dolar.

Gagarinn, Odessa'nın Arcadia isimli plajlar bölgesinde, temiz ve konforlu bir otel. Tek eksiği spa merkezinin olmaması. Plajlar bölgesi Odessa'nın en hareketli yeri. Sağlı sollu güzel kafe ve dükkanlar, nargile de içebileceğiniz güzel restoranlar ve mağazalar, gece klüpleri ve şaşırtıcı bir şekilde bir türkü bar. Hiç görmemiş olmayı yeğlerdim gerçi o türkü barı. Zaten kimse de pek yüz vermiyor o tatsız mekana.

Sabah güzel bir kahvaltının ardından, Deribasovskaya Caddesi'ne gidiyorum. Buranın İstiklal Caddesi'ne yani. Odessa genelinde, UBER'i tercih etmenizi öneririm. Hem kandırılmamış olur; hem de ayağınıza hizmet almış olursunuz. Özellikle eski Doğu Bloku ülkelerinde taksicilere karşı dikkatli olunması gerektiği yolunda uyarıları bizlerde ciddiye alıyoruz. UBER size, taksinin plakası ve taksicinin kimliğine kadar her bilgiyi, ödemeniz gereken tutarı da bildiriyor. Güvenli seyahat önceliğimiz.

Deribasovskaya Caddesi, tam da damak zevkinize hitap edecek harika restoranlarla dolu. Her ne yemek isterseniz bu cadde size seçenekler sunuyor. Bu seyahatteki favori içkim Long Island.
Bir şeyler yudumladıktan sonra, rehberli, küçük golf arabaları ile şehir turu yapıyorum. Şehrin meydanlarını, caddelerini sırayla turluyorum.

Alexander Puşkin bu şehirde yaşamış. Ama ne yaşamak Belediye Başkanı'nın eşi ile yasak ilişkisi nedeniyle sürgüne gönderilmiş. Ama Odessa'lılar onun heykelini yıllar sonra tam da belediye binasının önüne dikmişler.( Alexander Puşkin )

Odessa bir liman kenti, bu kentin en önemli adreslerinden birisi Potemkin Merdivenleri. Turumuzun denizle buluştuğumuz yeri bu merdivenler. Yapımı 1841 yılında tamamlanan bu merdivenler, Roma'daki İspanyol merdivenleri kadar meşhur. Nedeni ise Sergei Eisenstein'in “Potemkin Zırhlısı” filminin burada çekilmiş olması. 1905 yılında Çarlık rejimine isyan eden Odessa'lı işçilere destek için gelen Potemkin isimli Rus gemisinin yanaştığı Odessa limanının ününe ün katan bu merdivenler adeta deniz ile gökyüzünü birleştiriyor.
Merdivenlerin tepesinde ise Duke de Richelieu'nun heykeli var. Zat-ı alileri Odessa'ya yönetici olarak atanmış ve bu kentin güzelleşmesi için büyük emek vermiş ve ödülünü de kentin en güzel yerine heykeli dikilerek almış.( Duke de Richelieu )

Bu günlük gezimin son durağı ise, Odessa'nın dünyaca ünlü opera binası. Gerçekten Sovyet rejiminin en değer verdiği kavramlar kültür, sanat.

Odessa Opera Binası, yine gördüğümde inanılmaz etkilendiğim Lviv Opera Binası insanda hayranlık uyandıran mimari eserler.
Ertesi gün, Arcadia Plajlar Bölgesi'nin popüler beach klüplerinden ITAKA'da birbirinden leziz deniz ürünlerine doyuyorum. ITAKA ve IBIZA buranın en popüler iki mekanı. Gündüz beach klüp gece ise eğlence kulübü olan bu iki adres popülaritesini sonuna kadar hak ediyor.Akşam Galatasaray'ımızın şampiyonluk maçı var. Galatasarayımız Hakan'la beni mahçup etmiyor. Bana doğum günümde harika bir şampiyonluk hediye ediyorlar. Yaşa, Varol ! Şanlı Galatasaray.Hem doğum günümü hem de şampiyonluğumuzu kutlamak için IBIZA'ya yol alıyoruz. Otelimize yürüme mesafesindeki kulüp harika bir dekorasyona sahip. İçkilerin biri gidiyor biri geliyor. Birbirinden güzel parçalara, birbirinden güzel kadınlar eşlik ediyor. IBIZA, Odessa'da gerçekten eğlencenin adresi. Gün ağarmasına yakın otele dönüyoruz.

Odessa'ya bir daha gelmek üzere vedalaşıyorum.ODESSA

21 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page