top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıOnur Tatar

AN EXTRAORDINARY CHESS MUSEUM IN CAPITAL


"Satranç hakkında hayat için çok kısa olduğu söylenir ama

bu satrancın değil hayatın kusurudur."


Irning Chernev


Başkent'te böylesine sıradışı bir müzenin varlığına tanıklık etmek tek kelime ile harika bir deneyimdi.

Samanpazarı'nın girişinde bulunan, eski bir Ankara evinin restoresi ile hizmete giren müzenin yaratıcısı Akın Gökyay.


Çocukluğundan bu yana ilgi duyduğu satranç O'nun için tutkuya dönüşüyor.


700'den fazla satranç takımının yer aldığı bu müze dünyadaki en kapsamlı ve Guiness Rekorlar Kitabı'na giren ayrıcalığa sahip. Akın Gökyay dünyadaki tek tescilli satranç takımı koleksiyoncusu.

Salı'dan Pazar'a, Pazartesi günü hariç, haftanın bu günlerinde 10:00'dan 18:00'e kadar açık olan müzenin giriş ücreti 12.50 TL., öğrencilere ise 6 TL. Müzekart indirimi ile 10 TL. giriş ücreti olan müzede, özel günlerde önceden rezervasyon yaptırarak etkinlikler ( doğum günü, kutlama vs. ) yapmak da mümkün.


2015 yılında kurulan , dünyanın çeşitli ülkelerinden döküm, balık kemiği, sabun taşı, seramik, keçe gibi malzemelerden yapılmış satranç takımları bulunan müzede, ülkemiz mamülü satranç takımlarının varlığı ise gerçekten çok şaşırtıcıydı.


Satranca olan ilgi günden güne artıyor.


Red Kit, Yüzüklerin Efendisi, Şirinler, Shrek, Darth Wader, Yıldız Savaşları gib konu bazlı ilginç satranç takımları ise özellikle çocukların ilgisini çekiyor.
Satranç Eğitim Seminerlerinin de düzenlendiği müze, siz satranç severleri bekliyor.Müzenin hediyelik eşya mağazasında ise, Ankara'nın simgeleri temalı özgün bir satranç takımı var. Ofisimde yerini alan bu harika takımı bu müze dışında bir başka yerde bulmanız mümkün değil.

Başkent bu müze ile daha değerli.
49 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page