top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıOnur Tatar

MORE THAN A MUSEUM - BMW MUSEUM


Almanya aynı zamanda otomotiv sektöründe bir dev. Audi, Mercedes, Volkswagen, BMW, Porsche. Daha fazla saymaya gerek var mı?


Bavyera’nın zenginliğinde BMW’nin payı çok büyük.


Münih’e gelip bu müzeyi gezmemek olmaz.


( Sankt Peter Kirkche - Frauen Kirkche )


Öncesinde havanın güzelliğinden istifade ediyorum. Münih güzel havada daha da keyifli( Odeon Platz )BMW yönetim binasının ve müzesinin hemen yakınındaki Olimpia Park’a gidiyorum.


Olimpiyat Parkı, Münih Olimpiyatları için düzenlenmiş bir alan. Çok geniş bir alanda, spor tesisleri, konaklama alanları, Olimpiyat Kulesi, bir göl ve etrafında muazzam bir yeşil alan var. Parkı, park içerisinde yer alan mini trenler vasıtasıyla da gezmek mümkün.


Olimpiyat Kulesi ise, Münih’i tepeden izleyebileceğiniz harika bir kule. Kuleye asansörle ve ücretli olarak çıkıyorsunuz. 10 Euro ücreti var. Çok bakımlı olduğunu söyleyemeyeceğim. Açıkçası kentin sembolü ama epey eskimiş. Belki de ciddi bir işletme sorunu var.


Olimpiyat Parkı’nı gezdikten sonra, sıra BMW Müzesi’nde.
Müze 1972 yılında Münih Yaz Olimpiyatları için yapılmış. Müzeyi gezmeden önce, güncel BMW otomobillerinin olduğu galeriden başlıyorum.


Bir tarafta BMW’nin ve Mini Cooper’ın yeni modelleri, öte yanda harika bir üstü açık Rolls Royce. Özellikle, televizyon kumandası şeklinde tasarlanmış, bir teknoloji harikası olan, sürücüsü olmaksızın park edilebilen model çok ilgimi çekiyor.


İlk katta, bir de motosiklet sergilenmiş; bu motosiklet, Görevimiz Tehlike’de Tom Cruise’un kullandığı model. Üzerinde bir fotoğraf çektirmeyi ihmal etmiyorum.

Üst katta motosikletler için özel bir bölüm ayrılmış. Galerideki bu alan oldukça sınırlı. Daha geniş bir alanda motorları sergilemek iyi olabilirdi.


Galerinin üst katında, ziyaretçilerin yemek yiyebileceği güzel bir restoran var. Denemenizi tavsiye ederim. Galeriyi gezmek herhangi bir ücrete tabi değil.


Bu alandan müzeye doğru bir köprü geçişi düşünülmüş. Kolayca müzeye ulaşıyorsunuz. BMW Müzesi’ne giriş 8 Euro. Değer mi bu paraya? Elbette…


BMW Müzesi’ne girer girmez sizi toplarla yapılan bir tasarım gösterisi karşılıyor.


Ardından sırasıyla ilk BMW modelinden başlayarak günümüze doğru geliyorsunuz.

Arabaların sergilenmesi görsel yönden de destekleniyor. Formula yarışlarındaki BMW modelleri görsel olarak filmlerle de anlatılıyor.


Alman otomotiv devi BMW’nin teknolojide geçirdiği aşamaları rahatlıkla gözlemliyorsunuz.

BMW’nin otomobilin yanı sıra motosiklet üretimindeki gelişimini de müzede görmek mümkün.


Özellikle Nazi döneminde kullanılan, bir asker tarafından sürülüp, diğer askerin motosiklete bağlı sepette seyahat ettiği model çok ilgimi çekiyor. Askeri birlikler bu seri modelden oldukça yararlanmış.


İlgimi çeken bir diğer model ise, F1 yarışlarında kullanılan ilk modellerden birisi olan araç.


Müze otomotiv sektöründe size kısaca bir tarih yolculuğu yaptıracak.

Üstün Alman teknolojisi denilen şeyin ne olduğunu kavramanıza sebep olacak.


İki saate yakın gezdiğim müzeden ayrılmadan hemen müzenin hediyelik eşya dükkanına ve kafesine yöneliyorum.


Kafe oldukça ucuz. Dışarıdaki fiyatlardan hiçbir farkı yok neredeyse.


Hediyelik eşyalar arasında ise ilginç tasarımlar dikkatimi çekiyor. Bu bölümü de mutlaka gezin.


Tercihiniz otomobil değil, BMW olsun. BMW otomobilden daha fazlası.


Kalın sağlıcakla,


20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page